Piękne, delikatne dłonie i zadbane paznokcie są idealną wizytówką każdej eleganckiej kobiety. Zdarza się jednak, że pomimo starań, i sporych kwot wydanych na kosmetyki – nie wyglądają estetycznie. Są kruche, łamliwe, szorstkie, rozdwajają się, sprawiają wrażenie wysuszonych. Te objawy nasilają się szczególnie w zimie, powodując zakłopotanie i dyskomfort.
Słabe paznokcie – przyczyny
Najczęstszą przyczyną łamliwych paznokci jest ich zbyt mocne przesuszenie. Nieprawidłowo wykonany i mocno inwazyjny manicure, bądź usuwanie lakieru acetonem – te działania sprawiają, że płytka matowieje. Regularnie powtarzane działają mocno destrukcyjnie. Dodatkowo długie moczenie dłoni, np. w czasie wykonywania obowiązków domowych i używanie detergentów, powoduje obniżenie sprężystości płytki. Zwiększa to znacznie ryzyko złamań, pęknięć i rozdwojenia najzdrowszych nawet paznokci.
Niskowartościowa dieta, uboga w witaminy i składniki odżywcze, będzie sprzyjała łamliwości i kruchości płytki. Jeżeli nie dostarczymy organizmowi budulca – nie mamy prawa oczekiwać dobrych efektów. Ponadto stres i brak snu, również działają wyniszczająco na cały organizm, jednak to osłabione włosy i paznokcie zwracają naszą uwagę jako pierwsze.
Choroby paznokci takie jak grzybica działa niszcząco na płytkę. Zmagając się z tą chorobą nie wolno malować paznokci! Należy udać do lekarza dermatologa i zastosować wskazane leczenie. Tylko wygrana z chorobą, może przywrócić nadzieję na piękny manicure.
Genetyczne predyspozycje, również mogą być jedną z przyczyn. Nie warto się jednak poddawać, bo zawsze da się podjąć działania, które pozwolą uzyskać przynajmniej satysfakcjonujący efekt.
Jak wzmocnić paznokcie?
Należy zmienić dietę na pełnowartościową, bogatą w mikroelementy i witaminy. Produkty typu Fast-food, słodycze i alkohol – zastąpić owocami, warzywami i pieczywem pełnoziarnistym. Kawę zamienić na herbatę zieloną, ze skrzypu lub inne zioła. Wzbogacić dietę w suplementy. Taki sposób odżywiania poprawi kondycję całego organizmu i wpłynie pozytywnie na samopoczucie.
Świetnym sposobem na natłuszczenie, nawilżenie od zewnątrz są oliwa z oliwek, olej lniany, z wiesiołka oraz olejek arganowy, a także specjalne olejki, dedykowane do skórek i paznokci. Warto również zainwestować w dobry, witaminowy, dostosowany do pory roku – krem do rąk. Pomoże nam poprawić stan dłoni już po pierwszym użyciu, bo wygładzi, nawilży, natłuści i zlikwiduje nieprzyjemne uczucie szorstkości. Jeżeli dodatkowo chcemy wzmocnić nawilżenie i odżywienie, to godnym polecenia produktem są rękawiczki kosmetyczne. Są białe, delikatne i przyjemne w dotyku, ich stosowanie będzie miało dobry wpływ na wchłanianie kosmetyków.
Pomocne będą również odżywki do paznokci, primery witaminowe i bazy proteinowe pod lakier. Odżywią i wzmocnią paznokcie, tworząc równocześnie barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Duża dostępność i bogata oferta rynkowa – pozwolą znaleźć idealny produkt.
Warto pamiętać, aby prace domowe takie jak zmywanie, czy sprzątanie łazienki – wykonywać tylko i wyłącznie w gumowych rękawiczkach. Skutecznie pożegnać nawyki stukania paznokciami w blat, czy mocnego uderzania w klawiaturę. Nie narażać dłoni na długotrwałe działanie niskiej temperatury. A do zabiegów pielęgnacyjnych – obcinania i piłowania – używać tylko dobrych jakościowo produktów.
Jakie witaminy są dobre na paznokcie?
Bardzo dobry wpływ na strukturę i odżywienie naszych paznokci będą miały witaminy i minerały. Można je znaleźć w ogólnodostępnych produktach spożywczych, bądź kupić w formie suplementów w aptece.
Najpopularniejszą jest witamina A – sprzyja procesowi regeneracji komórek, wspiera produkcję kolagenu i elastyny. Występuje m.in.: w tranie, podrobach, marchewce, jarmużu, dyni, słodkich ziemniakach i innych.
Witamina E – pełni rolę przeciwutleniacza i ma duży wpływ na prawidłową strukturę błon i tkanek w organizmie. Znajdziemy ją m.in.: w nasionach słonecznika, migdałach, orzeszkach ziemnych, oleju słonecznikowym, szpinaku.
Witaminy z grupy B – poprawiają stan skóry, włosów i paznokci. Ich źródłem są m.in.: orzechy, jaja, mleko krowie, fasola, ryby, owsianka.
Cynk – ma ogromne znaczenie dla przyswajalności witamin, buduje strukturę białek. W dużych ilościach znajduje się m.in.: w pestkach dyni, kakao, kaszy gryczanej, migdałach i płatkach owsianych.
Krzem – jest składnikiem budulcowym, przyspiesza regenerację, obniża łamliwość paznokci. Występuje m.in.: w chlebie razowym, czosnku, szczypiorku, pokrzywie.
Bez względu na to, czy zdecydujemy się dostarczać witaminy i minerały wdrażając zdrowy styl żywienia, czy zażywając suplementy – musimy pamiętać, że to wciąż nie są wszystkie mikroelementy, które mają wpływ na stan naszych paznokci. Niezwykle istotne są również: witamina C, białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, żelazo, jod i inne. Zróżnicowana dieta – w połączeniu z dobrymi kosmetykami i mądrym podejściem – powinna dostarczyć nam wszystkiego, co niezbędne, aby móc się cieszyć pięknymi paznokciami.