Grzybica paznokci u rąk i nóg – przyczyny, objawy, leczenie

grzybica paznokci u nóg

Grzybica paznokci jest grzybiczym zakażeniem paznokcia. Występuje u około 10 procent dorosłej populacji. Starsi ludzie są częściej dotknięci tą chorobą. Częściej też mężczyźni mają grzybicę paznokcia niż kobiety. Grzybica paznokci stanowi około połowę znanych nam chorób paznokci. Dlatego też problem jest bardzo powszechny i trzeba umieć sobie z nim radzić. Jest wiele sposób na jego leczenie. Na rynku jest dużo produktów, które mają przywrócić naszym paznokciom piękno, ale czy działają, a może warto sięgnąć po domowe metody lub wybrać się z tym problemem do lekarza.

Grzybica paznokci – leczenie

Najczęściej leczenie grzybicy paznokcia zaczynamy od zastosowania leków miejscowych, ponieważ są one łatwo dostępne. Można je kupić w aptece bez recepty, a nawet w drogeriach czy w supermarketach. Mają one postać lakierów, płynów czy kremów. Najpopularniejsze są produkty w formie lakieru, są one zdecydowanie najwygodniejsze. W zależności od stopnia zainfekowania, oraz rozwoju choroby leki te pomogą lub nie. Jeżeli nie przyniosą one rezultatu warto wybrać się do lekarza. W ciężkich przypadkach stosowane jest leczenie doustne. Leki przeciwgrzybicze, przyjmowane doustnie wydają się być najbardziej skuteczne, ale mogą mieć one silne skutki uboczne związane z problemami z wątrobą. Leczenie grzybicy paznokcia może trwać od kilku do kilkunasty tygodniu, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość. Grzybica też często powraca. Warunkiem by grzybica paznokcia nie powracała jest między innymi nieużywanie starych butów, zachowanie higieny i dezynfekcja narażonych miejsc.

Jakie są objawy grzybicy paznokci?

Grzybica paznokci to zakażenie grzybicze paznokci stóp lub paznokci u rąk, które może obejmować dowolną część paznokcia. Grzybica paznokci może powodować ból, dyskomfort i oszpecenie co może powodować poważne ograniczenia fizyczne i zawodowe, a także obniżać jakość życia. Objawy mogą obejmować białe lub żółte przebarwienia paznokci, pogrubienie paznokcia i oddzielenie się paznokcia od łożyska. Może to mieć wpływ na paznokcie u nóg lub u rąk, lecz częściej ma to wpływ na paznokcie u nóg. Szereg różnych rodzajów grzybów może powodować grzybicę paznokci. Jeżeli zauważyłeś na swoich paznokciach jedną z tych zmian jest duże prawdopodobieństwo, że chorujesz na grzybicę paznokcia. Oto najczęstsze objawy grzybicy paznokcia: przebarwienia płytki, zgrubienie płytki, łamliwość, rogowacenie tkanki pod płytką, wykruszanie się płytki oraz odchodzenie paznokcia od łożyska.

grzybica paznokci leczenie

Czy leczenie moczem grzybicy paznokci rzeczywiście działa?

Urynoterapia czyli leczenie się własnym moczem jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych metod samouzdrawiania w dzisiejszych czasach. Wiele osób odrzuca tą metodę ze względów higienicznych. Terapia ta polega na użyciu własnego moczu na zakażoną część paznokcia. Jest wiele osób stosujących tę technikę leczenia. Daje ona według nich bardzo dobre i zaskakujące rezultaty. Jest to jednak sposób do którego nie przekonamy wszystkich, chociaż samo wykonanie jest bardzo proste. Wystarczy maczać chore paznokcie w moczu. Wśród zalet urynoterapii wymienia się posiadanie wielu składników korzystnych dla organizmu, czyli enzymy, składniki mineralne i witaminy. Są one zawarte w moczu i dlatego pomagają w leczeniu infekcji grzybiczych, bakteryjnych. Oczywiście skuteczność tej metody jak i każdej innej zależy od rodzaju grzyba, który zainfekował paznokcie i stopnia jego rozwoju.

Domowe sposoby na grzybicę paznokci

Domowych sposobów na grzybicę paznokci oprócz urynoterapii jest znacznie więcej, są one zdecydowanie mniej kontrowersyjne i dlatego bardziej popularne. Jednym z takich domowych sposobów jest użycie olejku z drzewa herbacianego. Ten olejek eteryczny ma znaczące działanie przeciwgrzybicze, a także właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Składniki olejku z drzewa herbacianego hamują wzrost T. rubrum, czyli jednego z bardziej pospolitych grzybów powodujących infekcje paznokci. Wiele osób używa oleju kokosowego do leczenia grzybicy paznokci. Jest on silnym środkiem przeciwgrzybiczym dlatego jest tak często wybierany. Aby pomóc w leczeniu grzyba paznokci stóp i rąk, rozpuść niewielką ilość oleju kokosowego na opuszkach palców i nakładaj bezpośrednio na palce. Zaleca się również przycinanie paznokci. Może to złagodzić ból poprzez zmniejszenie ciśnienia i pozwoli produktom przeniknąć do samego zalążka paznokcia podczas ich stosowania.