Jak dbać o cerę trądzikową?

jak dbać o cerę trądzikową

Trądzik to bardzo powszechna choroba skóra, która najczęściej spotyka osoby w wieku młodzieńczym, kiedy wiek i hormony spotykają się, aby spowodować te okropne zmiany. Ale osoby dorosłe też borykają się z tym problemem. Wiele osób zmagających się z tą chorobą uważa trądzik za kłopotliwy lub zawstydzający. Jest wiele metod i sposobów by trądzik był mniej uciążliwy.

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki

Najlepszym sposobem na poprawienie stanu cery trądzikowej, jest jej dokładne oczyszczanie. W salonach kosmetycznych znajdziemy zabiegi, które nam to zapewnią. A są to takie zabiegi jak peeling kawitacyjny, zabiegi z kwasami oraz mikrodermabrazja. Wszystkie zabiegi te sprawdzą się u każdej osoby borykającej się z trądzikiem, gdyż w bezpieczny sposób oczyszczają skórę. Peeling kawitacyjny to alternatywa do oczyszczania manualnego, które nie jest za dobrym rozwiązaniem w walce z trądzikiem. Peeling ten usuwa martwy naskórek i zalegające zanieczyszczenia bez efektów ubocznych takich jak zaczerwienienia, podrażnienia czy nawet blizny. Mikrodermabrazja to zabieg, który polega na mechanicznym złuszczaniu skóry. Zabieg taki doskonale usuwa zaskórniki, łojotok, przebarwienia, rozszerzone pory czy też blizny potrądzikowe. Zabiegi z kwasami są odpowiednie dla osób z cerą trądzikową, gdyż dogłębnie ją oczyszczają, zwalczając wypryski. Najbardziej znane kwasy na trądzik to kwas pirogronowy, migdałowy, glikolowy i salicylowy.

Dieta na trądzik

Chociaż zwykle trądzik leczony jest lekami, zabiegami kosmetycznymi oraz maściami czynniki stylu życia, w tym dieta, mogą odgrywać istotną rolę w kontrolowaniu i zmniejszaniu objawów trądziku. Badania wykazały, że zmiana niektórych nawyków żywieniowych może znacznie zmniejszyć objawy trądziku. Jedz tak, aby uzyskać optymalną kontrolę poziomu cukru we krwi. Unikanie wahań poziomu cukru we krwi poprzez stosowanie diety o niskim indeksie glikemicznym w celu kontrolowania trądziku to jedna z teorii, która bardzo dobrze się sprawdza. Wybieranie produktów o wysokim indeksie glikemicznym, takich jak napoje gazowane, biały chleb, słodycze, słodkie płatki zbożowe i lody, powodują gwałtowne wahania cukru we krwi i mogą zaostrzyć trądzik. Jedzenie słodkich pokarmów zwiększa poziom insuliny, która jest hormonem, który przenosi cukier z krwi do komórek, gdzie można go wykorzystać do wytworzenia energii. To stymuluje uwalnianie innych hormonów, takich jak insulino podobny czynnik wzrostu. Ten wzrost hormonów prowadzi do hiperkeratynizacji i nadmiernego wytwarzania łoju, co może pogorszyć trądzik.

dieta na trądzik

Kosmetyki do cery trądzikowej

Na drogeryjnych pułkach jest wiele kosmetyków, przeznaczonych do skóry trądzikowej. Niezależnie od tego, czy masz trądzik, ważne jest, aby myć twarz dwa razy dziennie, aby usunąć zanieczyszczenia, martwe komórki skóry i dodatkowy olej z powierzchni skóry. Mycie częściej niż dwa razy dziennie niekoniecznie jest lepsze, może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Używaj ciepłej, nie gorącej wody i łagodnego środka do mycia twarzy. Wybierz środek czyszczący opracowany specjalnie na trądzik. Produkty te często zawierają kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu, które pomagają usunąć rany trądzikowe. Oczyść twarz delikatnie, ponieważ uraz wyprysków może pogorszyć trądzik lub spowodować blizny. Podczas mycia twarzy używaj rąk, ponieważ jakikolwiek frotowy ręcznik lub inny materiał do szorowania może spowodować pęknięcie ran trądzikowych. Jeśli potrzebujesz użyć kremu nawilżającego, używaj tylko lekkich, nawilżających kremów, które nie nasilają trądziku. Na rynku dostępne są bezolejowe środki nawilżające, które zawierają środki przeciwbakteryjne dla skóry ze skłonnością do trądziku. Ten rodzaj produktu może być najlepszą opcją. Jeśli nosisz makijaż, użyj podkładu bezolejowego. Mocny makijaż lub inne produkty kosmetyczne, które blokują pory, mogą powodować zaostrzenie trądziku. I zawsze na wieczór zmywaj makijaż. Warto też po zmyciu makijażu i wszystkich zanieczyszczeń użyć toniku, który przywróci skórze odpowiednie pH.