Cera palacza – jak poprawić jej stan?

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że palenie papierosów może powodować poważne problemy zdrowotne, przede wszystkim związane z układem oddechowym. Niestety, nikotyna i inne substancje toksyczne zawarte w papierosach nie pozostają bez wpływu również na kondycję skóry. Przebarwienia, głębsze zmarszczki czy widoczne wypryski to tylko niektóre z problemów. Wyjaśniamy,  jakie skutki dla cery może mieć długotrwałe palenie papierosów oraz podpowiadamy, jak poprawić cerę palacza.

Jak wygląda skóra palacza?

Substancje toksyczne zawarte w papierosach niszczą skórę palacza zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Przy każdym zaciągnięciu się do naszego organizmu przenikają setki szkodliwych, rakotwórczych związków chemicznych. Tlący się tytoń wytwarza ciepło, które rozszerza pory – to sprawia, że wszystkie toksyny znajdujące się w dymie są łatwo absorbowane przez skórę. Staje się ona zszarzała, ziemista, twarda i nieprzyjemna w dotyku. Gospodarka hydrolipidowa zostaje zaburzona, dlatego też częściej powstają wypryski. Szczególnie negatywny wpływ na kondycję skóry mają zawarte w papierosach kadm, amoniak i dwutlenek węgla.

Palenie papierosów – choroby skóry twarzy

Palenie papierosów przyspiesza procesy starzenia się – według szacunków wypalanie 20 papierosów dziennie skutkuje przyspieszenie naturalnych procesów starzenia się skóry o około 10 lat.  Co gorsza, palenie może wiązać się nie tylko z pogorszeniem wyglądu cery, ale i poważnymi chorobami. Skóra jest znacznie cieńsza i bardziej podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, na przykład infekcji o podłożu bakteryjnym i grzybicznym. Brakuje w niej witamin i minerałów, jest także bardzo narażona na szczególnie niebezpieczne promieniowanie UV. To w skrajnym przypadku może prowadzić nawet do nowotworów skóry.

Jak poprawić cerę palacza?

Paląc papierosy warto zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację skóry. Należy przy tym pamiętać, że trwałą poprawę kondycji skóry możemy osiągnąć jedynie rzucając palenie – jeżeli tego nie zrobimy, efekty wszystkich wysiłków będziemy niweczyć, wypalając kolejne papierosy. Pielęgnacja cery palacza powinna bazować przede wszystkim na dostarczaniu skórze dużych ilości witamin: A, E i C. Bardzo ważne jest przy tym odpowiednie nawodnienie organizmu, które pozwoli na wypłukiwanie toksyn. Należy pić co najmniej dwa litry wody dziennie. Warto również zwrócić uwagę na oczyszczanie cery od zewnątrz, przy pomocy kosmetyków takich jak toniki micelarne i płyny do demakijażu. Sprawdzą się również kremy nawilżające, natłuszczające i odżywcze. Oczywiście, najskuteczniejsza będzie wizyta u dermatologa lub w salonie kosmetycznym. Możemy skorzystać tam ze specjalistycznej konsultacji i zabiegów, które przyczynią się do poprawy stanu skóry.  Szczególnie wart uwagi jest zabieg mezoterapii mikro-igłowej, która polega na podawaniu dużych dawek witamin bezpośrednio do głębokich warstw skóry poprzez minimalne nakłucia. Warto skorzystać także z peelingów kwasami kosmetycznymi, które mogą sprawić, że skóra odzyska jędrność i ładny koloryt.