Dobra odżywka do włosów to jaka?

Pielęgnacja włosów wymaga pewnej wiedzy. Jeśli chcemy dostarczyć kosmykom wszystkich potrzebnych składników, musimy na przemian używać różnych kosmetyków, które pozwolą nam osiągnąć określone efekty. Nie zawsze opis na etykiecie współgra z rzeczywistym zastosowaniem odżywki. Czasami potrzeba wprawy, aby odróżnić chwyt marketingowy od korzystnego składu kosmetyku. Jakie odżywki do włosów znajdziemy w sklepach i co decyduje o ich właściwościach? Kilka podstawowych informacji pozwoli dokonywać trafnych wyborów.

Odżywki do włosów – rodzaje i właściwości

Niezależnie od tego, co podaje producent na opakowaniu, odżywki można podzielić na trzy główne grupy.

Odżywki proteinowe uzupełniają ubytki w strukturze włosów, wbudowując aminokwasy i proteiny tam, gdzie brakuje włókien keratynowych. Znajdziemy w nich składniki takie jak Hydrolyzed Keratin, Hydrolyzed Wheat Protein i podobne, na stosunkowo niedalekiej pozycji w składzie.

Odżywki humektantowe mają za zadanie głęboko nawilżać włosy przy pomocy substancji wiążących wodę. Najpopularniejsze humektanty to: gliceryna, aloes, miód, kwas hialuronowy, d-pantenol, glikol propylenowy. Dobrze, jeśli taka odżywka zawiera również olejek roślinny, który pomoże zatrzymać nawilżenie wewnątrz włosa.

Odżywki emolientowe przede wszystkim chronią włosy przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, wygładzają je i ułatwiają rozczesywanie. Zatrzymują nawilżenie wewnątrz kosmyków, powlekając je substancjami takimi jak naturalne oleje czy silikony.

Oczywiście nie wszystkie kosmetyki można przypisać do jednej grupy. Zazwyczaj sklepowe odżywki zawierają proteiny, humektanty i emolienty w zmiennych proporcjach. Większy udział określonego składnika decyduje o właściwościach przypisanych odżywce. Na przykład produkty z dużą ilością silikonów mogą być reklamowane jako wygładzające lub „naprawiające lata zniszczeń”. W rzeczywistości ukrywają zniszczenia, powlekając włosy ochronnym filmem i przywracając im blask.

Czy profesjonalne odżywki do włosów są lepsze od tych sklepowych?

Profesjonalne kosmetyki do włosów mogą być warte swojej ceny. Często zawierają specjalnie opatentowane kompleksy nawilżające i regenerujące, dzięki którym efekt jest trwalszy niż w przypadku odżywek drogeryjnych. Profesjonalne maski do włosów są szczególnie pomocne, jeśli mamy włosy farbowane lub zniszczone rozjaśnianiem i stylizacją. Pomogą utrzymać intensywny kolor kosmyków i ochronić je przed dalszymi zniszczeniami. Jednak przeciętna osoba, której włosy są naturalne i stosunkowo zdrowe, może być równie zadowolona z kosmetyków drogeryjnych, jeśli odpowiednio dobierze ich skład do własnych potrzeb.

Domowe odżywki do włosów – jak zrobić własną odżywkę?

Oprócz gotowych produktów, możemy nakładać na włosy własnoręcznie zrobione mieszanki. W roli odżywki do włosów dobrze sprawdzi się na przykład jogurt naturalny z miodem, miód z oliwą z oliwek czy żółtko z olejem rycynowym. Ważne, aby podstawa odżywki nie zawierała grudek i posiadała odpowiednio gęstą konsystencję. Produkty wystarczy dokładnie wymieszać i nałożyć na włosy na około 10-20 minut, najlepiej przykrywając czepkiem. Proteinowe domowe maseczki będą zawierały jogurt, mleko, jaja czy żelatynę, humektantowe będą na bazie miodu, a emolientowe przygotujemy przy pomocy oleju kuchennego. Z proporcjami można eksperymentować. Dobrymi dodatkami będą np. drożdże piekarskie lub piwo.