Prostowanie włosów – wszystko co warto wiedzieć

Wiele kobiet posiadających kręcone włosy, nie do końca akceptuje ten stan rzeczy. Dlatego regularnie je prostują, aby nadać im zupełnie inny wygląd. Obecnie prostowanie włosów stało się niezwykle popularne i mnóstwo kobiet korzysta z prostownicy, urządzenia służącego do ich prostowania. Niekiedy nie w celu poddania zabiegowi całych włosów, ale chociażby ich końcówek, grzywki itp.

Zasada działania prostownicy

Prostownica składa się przede wszystkim z zawiasa, znajdującego się w specjalnej obudowie. W jego wnętrzu umieszczone są natomiast ceramiczne bądź też metalowe płytki. Cały mechanizm prostownicy polega na nagrzewaniu się płytek do odpowiedniej temperatury, która może być bardzo różnorodna. Niektóre prostownice mogą uzyskać temperaturę od 120 do 220 stopni bądź więcej. Docelowo jednak odpowiednią temperaturą prostowania włosów, jest 200 stopni, które najczęściej są domyślną liczbą w każdej prostownicy. Pomiędzy płytki wkłada się pasmo włosów i pod wpływem wysokiej temperatury, ulegają one wyprostowaniu.

Warto jednak mieć świadomość tego, że efekt ten jest jedynie czasowy. W zależności od podatności włosów chociażby na działanie wilgoci, po kilku godzinach mogą one zacząć powracać do swojego naturalnego wyglądu.

W jaki sposób prawidłowo używać prostownicy?

Prostownicy powinno używać się przede wszystkim na suchych włosach chyba, iż urządzenie posiada wbudowaną funkcją prostowania na mokro. Całe włosy aby zabieg był bezpieczny, najlepiej jest spryskać od zewnątrz i od wewnątrz preparatem termoochronnym. Następnie przed prostowaniem dobrze jest je podzielić na małe pasma, dzięki czemu wyprostuje się je szybciej i dokładniej.

Prostownica powinna być przesuwana płynnie z góry na dół. Jeśli zbyt długo będziemy pozostawiać ją w jednym miejscu, wówczas na włosach powstaną niejako zagniecenia.

W przypadku włosów delikatnych i rozjaśnianych optymalną temperaturą prostowania, jest 160 stopni. Włosy farbowane mogą być prostowane w temperaturze 180 stopni a te oporne na prostowanie, nawet w 200.

Co ile prostować włosy?

Wiele kobiet korzysta z prostownic nawet każdego dnia. Jednak stosowanie termoochronnych sprayów czy też innych kosmetyków nie sprawia, iż takie często prostowanie jest akceptowalne. Im częściej nasze włosy są traktowane prostownicą, tym niestety pogarsza się ich ogólny stan. Nawet włosy zdrowe i silne jeśli są zbyt często prostowane, po jakimś czasie mogą przestać wyglądać dobrze. Włosy będą popalone, a końcowi nadmiernie zniszczone, rozdwojone, suche.

Dlatego też zaleca się, aby prostować włosy raz bądź też maksymalnie dwa razy w tygodniu. Najlepiej jednak robić sobie znacznie dłuższe przerwy, a prostownicę wyciągać jedynie na jakieś specjalne okazje. Prostowanie włosów znacznie lepiej znoszą włosy kręcone i grube. Natomiast włosy delikatne i rozjaśnione, dobrze jest prostować rzadziej. Można do nich używać chociażby szczotki prostującej, która ma zdecydowanie delikatniejsze działanie w tym zakresie i nie niszczy aż tak bardzo włosów. Jednak jest ona również nieco mniej skuteczna w działaniu.