Jak zadbać o zdrową skórę i stawy naraz?

Każdy z nas marzy o tym, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowym ciałem i młodym wyglądem. Niestety nie zawsze jest to możliwe, głównie ze względu na tempo naszego życia i brak czasu na ruch, czy dbanie o siebie. Większość osób zaczyna uważać na swoje stawy, dopiero, gdy wystąpią jakieś pierwsze dolegliwości chorobowe lub ból. To samo dzieje się ze skórą. Wpadamy w panikę, gdy ujrzymy pierwszą zmarszczkę. Jenak czy istnieje jakiś sposób, żeby pielęgnować jedno i drugie bez większych wyrzeczeń i zabiegów?

Co jeść na wzmocnienie stawów?

Podstawą diety na wzmocnienie stawów powinny być produkty zawierające dużą ilość kolagenu. Takimi produktami są warzywa, zawierające aminokwasy i witaminę C, które są niezbędne dla odbudowy włókien kolagenowych. Do produktów zawierających dużą ilość kolagenu należą również gotowane chrząstki, galaretki rybne, galaretki z kurzych łapek, czy z nóżek wieprzowych. Tutaj znajduje się ciekawy artykuł o tym, w czym jeszcze znajduje się kolagen. Planując taką dietę należy zwrócić szczególną uwagę na różnorodne zalecenia od lekarzy związane z odżywianiem. Dieta tworzona z myślą o zdrowych stawach powinna zawierać w sobie:

  • białko, które odbudowuje nowe tkanki i struktury mięśniowe, a także chrząstki stawowe;
  • kolagen, który amortyzuje i nadaje stawom elastyczność, tworzy strukturę ścięgien, wiązadeł i stawów. Niedobór kolagenu wiąże się z nieprawidłową i niewystarczającą produkcją mazi w stawach;
  • witamina D, bez której nasze kości i stawy są bardzo osłabione. Witamina D znajduje się w produktach takich jak: kurki, borowiki, łosoś, żółtka jaj, wątróbka, tran, ser żółty, pieczarki, makrela…
  • kwas tłuszczowy OMEGA-3, który łagodzi objawy reumatoidalnego zapalenia stawów, a także wzmacnia układ immunologiczny. Znajduje się w: rybach, skorupiakach, oleju rzepakowym, tofu, migdałach i orzechach włoskich. Więcej wskazówek dotyczących diety na zdrowe stawy znajdziesz w artykule – https://bol-stawow.pl/blog/co-jesc-na-odbudowe-chrzastki-stawowej/
  • przeciwutleniacze, które chronią komórki przed wolnymi rodnikami i stymulują produkcję kolagenu, odbudowując tkankę łączną i chrząstki.

Czy suplementy z kolagenem są skuteczne?

Warto stosować suplementy zawierające kolagen, głównie ze względu na to, że wraz z wiekiem tracimy go. W dodatku jego produkcja jest dużo mniejsza niż przed 25 rokiem życia. Jego zanik najsilniej zachodzi tam, gdzie jest go najwięcej, czyli w skórze i kościach. Według badań wszelkie zmarszczki, kurze łapki i pomarszczenia naszej skóry wynikają ze złej diety i głównie pojawiają się tam, gdzie tkanka łączna jest najbardziej osłabiona. Można temu zapobiec pijąc kolagen naturalny lub przyjmując go w postaci tabletek, czy proszków. Istnieją różne badania, które sprawdzają skuteczność suplementów z kolagenem w redukcji zmarszczek. Jedno z nich przedstawia eksperyment na 114 kobietach w wieku 65 lat. Panie przez 90 dni zażywały suplementy z kolagenem w formie proszku. Po 8 tygodniach zauważono poprawę gęstości skóry. Zwiększyła się też elastyczność ich cery i wyraźnie poprawiło się jej nawilżenie. Zmarszczki pań zredukowały się o 20 procent.

Kolagen, a młoda skóra

Młody wygląd skóry jest zależny głównie od ilości kolagenu w niej zawartego oraz od genów. Gdy zaczynamy się starzeć, kolagenu nam ubywa. Nasza cera jest wtedy mniej elastyczna i podatna na uszkodzenia. Dlatego warto o nią dbać, zanim wystąpią pierwsze objawy starości. Uzupełnianie kolagenu w formie zapobiegania, sprawdzi się idealnie.