Opuchnięte dłonie lub stopy – kompendium wiedzy

Opuchlizna dłoni, stóp, twarzy czy kończyn jest uciążliwa. Za ciasne buty, problem z założeniem pierścionka lub cisnące dżinsy, które jeszcze wczoraj leżały idealnie to problemy, z którymi każdy z nas spotkał się przynajmniej raz w życiu. Jakie są przyczyny obrzęków dłoni i stóp? Czy są niebezpieczne? Jak można im zapobiegać? Wszystkie te zagadnienia zostaną omówione w poniższym artykule.

Przyczyny opuchniętych dłoni lub stóp

Przyczyn obrzęków jest kilka. Jedną z nich jest naturalne u kobiet gromadzenie wody w organizmie podczas cyklu miesiączkowego, które samoistnie przechodzi w pierwszych dniach miesiączki. To naturalny stan rzeczy i nie należy się nim martwić. Inne przyczyny mogą być dla nas alarmujące i jeśli opuchlizna nie ustępuje, powinniśmy się udać do lekarza. Dłonie i stopy mogą puchnąć na przykład w przypadku odwodnienia. Organizm w stanie niedoboru wody paradoksalnie zatrzymuje ją wewnątrz organizmu. To samo dzieje się podczas upałów, gdy intensywnie się pocimy. Naczynia krwionośne rozszerzają się, a to powoduje zatrzymanie wody. Nasz organizm może zatrzymywać wodę również wtedy, gdy używamy dużo soli przy przyrządzaniu potraw. Obrzęki pojawiają się też w przypadku niskiej aktywności fizycznej i stosowaniu tzw. głodówek.

Jak dbać o opuchnięte dłonie lub stopy?

Jeśli obrzęk dłoni i stóp jest spowodowany odwodnieniem, należy zacząć pić więcej wody – przynajmniej dwa litry dziennie. Pomocne jest picie naparu z pokrzywy, ponieważ pokrzywa działa moczopędnie i pomaga pozbyć się nadmiaru wody, który jest odpowiedzialny za obrzęk. Jeśli skóra na opuchniętych dłoniach i stopach jest napięta i wysuszona, należy pielęgnować ją kremami i maściami natłuszczającymi, ponieważ w przeciwnym wypadku skóra zacznie pękać. Dobrze sprawdzają się preparaty dla osób z atopowym zapaleniem skóry, ponieważ większość z nich tworzy na skórze natłuszczającą barierę ochronną. Pomocne jest też zażywanie tabletek z rutyną, która wzmacnia naczynia krwionośne i zmniejsza ich przepuszczalność, dzięki czemu w tkankach gromadzi się mniej wody.

Czy opuchnięte dłonie lub stopy są groźne dla zdrowia?

Opuchlizna dłoni i stóp powinna nas zaniepokoić, jeśli nie ustępuje mimo ograniczenia soli w diecie i picia dużo wody. Obrzęk jest objawem różnych chorób, które powinny zostać zdiagnozowane i leczone przez lekarza. Jeśli obrzękowi towarzyszy skąpe oddawanie moczu, przyczyną mogą być problemy z nerkami. Opuchnięte dłonie mogą być spowodowane zespołem cieśni nadgarstka lub dużo groźniejszą zakrzepicą żylną albo zatorem w żyle pachwowej lub obojczykowej. Z kolei opuchnięte nogi mogą być objawem chorej wątroby, niewydolności serca i niedoczynności tarczycy. W przypadku, gdy obrzęk jest stały i nie ustępuje, koniecznie należy udać się z objawami do lekarza.