Pękająca skóra na piętach – przyczyny i leczenie

Nieestetyczny problem, który może wpędzić posiadaczkę tej dolegliwości w niemały dyskomfort, bo przecież która z kobiet nie chciałaby cieszyć się codziennie piękną, gładką skórą zarówno u dłoni jak i u stóp. W jaki sposób dochodzi do pękania warstw skóry i jak temu zaradzić? sprawdzone metody leczenia zostaną przedstawione w tym artykule.

Suche pięty – przyczyny

Skóra jest strukturą złożoną składającą się z około 60 warstw. Na stopach jest zdecydowanie grubsza niż w innych częściach ciała, a naskórek narasta szybciej wskutek czego trudniej o naturalne jej złuszczenie. Jeśli nie jest prowadzona odpowiednia pielęgnacja, łatwo doprowadzić do zaniedbania i wysuszenia. Suchość jest głównym powodem, przez który pojawia się uczucie dyskomfortu, swędzenia a w konsekwencji mogą pojawić się pęknięcia. Szczególnie łatwo doprowadzić do takiego zaniechania w sezonie jesienno-zimowym, gdy skóra narażona jest na częste zmiany temperatury, jednak w niektórych przypadkach jest to problem całoroczny. Praca polegająca na ciągłym staniu lub częstym chodzeniu i obuwie nieprzepuszczające powietrza sprawiają, że wywoływany nacisk na powierzchnię stopy szybko prowadzi do jej wysuszenia. Ponadto negatywny wpływ mają także choroby takie jak cukrzyca i nadwaga. Osoby z tym problemem mają skłonności do większego pękania skóry niż u osób zdrowych, dlatego tym bardziej powinny postawić na odpowiednie nawilżenie i solidny dobór obuwia. 

Sposoby na suche pięty

Jeśli pęknięcia nie są duże, aby pomóc swoich piętom można skorzystać z naturalnych sposobów w celu ich regeneracji. Polecanym sposobem jest wymoczenie stóp w wodzie z solą, najlepiej leczniczą np. z wyciągiem z Morza Martwego. Świetnie nada się także napar z rumianku i siemienia lnianego. Tak wymoczone stopy są przygotowane do usunięcia martwego naskórka przy pomocy pumeksu. Po całym zabiegu należy je nawilżyć używając w tym celu preparatów nawilżających – w przypadku popękanych pięt sprawdzą się te, które zawierają w składzie mocznik lub glicerynę. Ulgę może przynieść stosowanie maści z witaminą A, gdyż ta odpowiada za regenerację błony naskórka. Warto pamiętać, by obuwie i noszone skarpetki przepuszczały powietrze, a stopy na pewno za to podziękują!

Soda na popękane pięty

Jednym z niezawodnych zabiegów możliwych do przeprowadzenia w domu jest kuracja z wykorzystaniem sody oczyszczonej. Soda, działa niczym pumeks i skutecznie pozbywa się z pięt zrogowaciałego naskórka. Aby przeprowadzić sodową kurację należy wykonać kąpiel stóp z dodatkiem tej sproszkowanej substancji. Wystarczą dwie łyżki sody oczyszczonej oraz dodatek dwóch łyżek soli. Składniki należy rozpuścić w misce z ciepłą wodą, a następnie wymoczyć w niej stopy przez około 15 minut. Zabieg ten pomoże pozbyć się doskwierającego problemu suchych i popękanych pięt a efekty zauważysz od razu!