Naturalne sposoby na oparzenia słoneczne

domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Poparzenia słoneczne podczas wakacji to bardzo powszechny problem. Zdarza się on dzieciom jak i dorosłym. W aptekach, drogeriach i supermarketach znajdziemy wiele produktów, które po pierwsze chronią przed słońcem, po drugie takie, które łagodzą poparzenia. Całe szczęście istnieje też wiele naturalnych sposobów na złagodzenie skutków oparzeń słonecznych. Warto chronić się przed słońcem ponieważ skutki zbyt długiego i intensywnego opalania są bardzo nieprzyjemne i mogą się ciągnąć latami.

Poparzenia od słońca – jak do nich nie dopuścić?

Oparzenie słoneczne są wynikiem zbyt długiej ekspozycji ciała na słońce. Oparzenia słoneczne występują najczęściej w okresie letnim, kiedy promienie słoneczne są najsilniejsze i dużo czasu spędzamy na zewnątrz. Objawy łagodnego oparzenia słonecznego obejmują zaczerwienienie i ból skóry. Po około 4-7 dniach może wystąpić łuszczenie i schodzie skóry. Najważniejsze podczas opalania to ochrona przeciwsłoneczna produktami zawierające filtry SPF. Sun Protection Factor, czyli SPF jest miarą tego, jak dobrze filtr przeciwsłoneczny chroni skórę przed promieniowaniem UVB. Jest to rodzaj promieniowania, które powoduje oparzenia słoneczne, uszkadza skórę i może przyczyniać się do raka. Aby uzyskać najlepszą ochronę, zaleca się stosowanie minimalnej ochrony przeciwsłonecznej SPF 15.

Oparzenie słoneczne – objawy

Objawy poparzenia słonecznego pojawiają się w ciągu kilku godzin po opalaniu. Jednak pełne skutki uszkodzenia skóry mogą pojawić się dopiero po 24 godzinach. Długotrwałe uszkodzenie, takie jak zwiększone ryzyko nowotworów skóry, może zająć nawet lata. Są to przypadki rzadkie, ale się zdarzają i trzeba o tym pamiętać wystawiając swoje ciało na promienie słoneczne. Pierwsze objawy poparzenia skóry to: pieczenie skóry i pęcherze, swędzenie skóry po opalaniu, utrata płynów czyli odwodnienie, brak równowagi elektrolitowej oraz infekcje. Poparzenia słoneczne mogą być bardzo niebezpieczne. Trzeba dbać o dobre zabezpieczenie skóry i używanie odpowiednich filtrów przeciwsłonecznych.

poparzenia od słońca

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Pierwszym ratunkiem na poparzenia słoneczne mogą być domowe sprawdzone receptury takie jak użycie aloesu, jogurtu greckiego albo zielonej herbaty. Żel z aloesu to jeden z najczęstszych sposobów łagodzenia oparzeń słonecznych. Aloes ma działanie łagodzące, właściwości aloesu zapewniają opalonej skórze kojące uczucie po zastosowaniu. Zielona herbata ma silne właściwości przeciwzapalne ponieważ zawiera ona polifenole. Aby przygotować okład na opaloną skórę trzeba zaparzyć liście zielonej herbaty i namoczyć w naparze czystą ściereczkę. Pozostaw kompres do ostygnięcia, następnie włóż do lodówki na 15 minut i nałóż na opaloną skórę. Jogurt grecki dzięki kwasowi mlekowemu jest uważany za środek przeciwzapalny i może być stosowany do łagodzenia i nawilżania skóry spalonej słońcem. Ostatnie badania wykazały, że miejscowe stosowanie probiotyków zawartych w jogurtach zmniejsza wrażliwość i zaczerwienienie skóry. Aby uspokoić oparzenie słoneczne greckim jogurtem, można nałożyć go na skórę i spłukać po 15 minutach.