Jak pozbyć się kurzajki?

domowe sposoby na kurzajki

Kurzajki są częstym problemem w dzisiejszych czasach. Posiadaczami kurzajek mogą być nie tylko dorośli, ale i dzieci co jest bardzo częstym zjawiskiem. Nie jest to przyjemne, a na pewno mało estetyczne zwłaszcza kiedy posiadamy taką zmienię na dłoni czy stopie w widocznym miejscu. Jednak to jeden z powodów dla których powinniśmy chcieć pozbyć się kurzajek. Są one bardzo zaraźliwe i trudno się ich pozbyć. Sposobów żeby pozbyć się tego problemu jest kilka. Istnieją domowe receptury na kurzajki, ale również medyczne gdzie powinniśmy zdecydować się na wizytę u lekarza.

Jak wygląda kurzajka?

Kurzajki pojawiają się najczęściej na dłoniach i stopach, istnieje jednak możliwość pojawienia się ich na innych częściach ciała. Zdarza się to dość rzadko. Kurzajki czyli inaczej brodawki skórne występują w naturalnym odcieniu skóry lub kolorze brunatnym. Najczęściej to szarobrunatna, grudkowata narośl o szorstkiej powierzchni o wielkość od kilku do kilkunastu milimetrów. Mają szorstką powierzchnię na której można zauważyć czarne punkciki i zrogowaciałą skórę. Zazwyczaj rosną pojedynczo, chociaż zdarza się, że pojawiają się w grupach, głównie na stopach. Kurzajki są łapane przez kontakt z zakażonymi łuskami skóry na przykład z podłóg publicznych takich jak szatnie, kabiny prysznicowe, a najczęściej z obszarów wokół basenów. Wirus jest wysoce zaraźliwy, przenika do skóry przez drobne pęknięcia na powierzchni naskórka.

Skąd się biorą kurzajki?

Kurzajki są to miejscowe zgrubienia skóry. Są one powodowane przez infekcję zewnętrznej warstwy skóry czyli naskórka wirusem zwanym wirusem brodawczaka ludzkiego (human papillomavirus – HPV). Istnieje wiele różnych szczepów tego wirusa. Zakażenie powoduje nadmierny wzrost i zgrubienie naskórka, co prowadzi do łagodnego wzrostu skóry. HPV ma ponad 180 różnych szczepów i rodzajów. Każde z nich charakteryzują się innymi cechami. Dlatego czasem tak trudno nam się ich pozbyć, ciężko je rozróżnić. Kiedy mamy problem z rozpoznaniem zmiany powinniśmy się udać do lekarza, najlepiej dermatologa.

jak pozbyć się kurzajki

Leczenie kurzajki – wizyta u lekarza

Największym sukcesem i popularnością cieszy się zabieg wymrażania kurzajek u lekarza. Wymrażanie kurzajek polega na oddziaływaniu ciekłym azotem na miejsce zakażone wirusem. U lekarza czyli w gabinecie dermatologicznym używany jest specjalistyczny sprzęt do tego zabiegu, który zapewnia nam dużą skuteczność. Pierwszym krokiem podczas zabiegu jest zmiękczenie brodawki, wykonuje się to za pomocą roztworu kwasu salicylowego. Ciekły azot wymraża kurzajkę powodując uczucie miejscowego zimna, szczypania lub świądu. Jest to całkowicie normalne i trzeba to po prostu wytrzymać ten etap. Czas całego zabiegu wymrażania jest bardzo krótki, samo przyłożenie aplikatora do brodawki trwa od 15 do 30 sekund. Przeprowadzany zabieg powoduje, iż kurzajka wraz z korzeniami zostaje zamrożona i zmiana z czasem sama odpadnie. W przeciągu 2 tygodni strup powinien odpaść. Przez ten cały czas powinno się nosić opatrunek.

Domowe sposoby na kurzajki

Nie ma zagwarantowanego lekarstwa, ale niektóre zabiegi mogą pomóc w usunięciu brodawek. Największą szansę na wyleczenie mają młodzi ludzie, którzy nie mają brodawek przez bardzo długi czas. Jeśli osoba mająca kurzajki choruje na chorobę, która wpływa na odporność lub bierze leki immunosupresyjne, leczenie może być mniej skuteczne. Podejmując decyzję o leczeniu kurzajek, należy wziąć pod uwagę, że skuteczne leczenie wirusowej brodawki nie zapobiega dalszym brodawkom. Niektóre kurzajki mogą być bardzo uparte i będzie trzeba powtarzać zabieg. W domowym zaciszu z pomocą przychodzą nam zioła takie jak jaskółcze ziele czy mniszek lekarski. Jaskółcze ziele inaczej glistnik to bardzo popularna, ludowa metoda znana od wielu pokoleń. Jest bardzo prosta, ale nie zawsze skuteczna. Wystarczy złamać łodygę glistnika, a wyciekający z niej sok przyłożyć do zmiany na skórze. Mniszek lekarski stosuje się dokładnie w ten sam sposób co jaskółcze ziele. Rośnie on jako chwast praktycznie wszędzie więc jest łatwo dostępny.