Piękny, biały uśmiech to marzenie wielu kobiet. Jest wizytówką każdej kobiety. Biały uśmiech dodaje uroku, jak również pewności siebie, zwraca uwagę innych. Osoby obdarzone takim, atrybutem urody, osiągają większe sukcesy, jak również powodzenie u płci przeciwnej. Niestety nie każdy może poszczycić się naturalnym, białym uśmiechem, dlatego niektóre domowe sposoby oraz bogata oferta gabinetów stomatologicznych może to zmienić.
Żółte zęby – przyczyny
Spis treści
- Predyspozycje genetyczne – kolor zębów zależy od transparentności szkliwa i odcienia zębiny- zmineralizowanej tkanki leżącej pod szkliwem. Im jaśniejszy odcień zębiny, tym bielszy uśmiech.
- Wiek – w procesie starzenia dochodzi do zwiększonej ścieralności szkliwa, staje się cieńsze pod wpływem żucia i niszczących kwasów zawartych w pożywieniu.
- Niedostateczna higiena jamy ustnej i związane z tym tworzenie płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego nadające zębom nieestetycznych przebarwień w kolorze żółtym lub czarnym, dodatkowo uszkadza szkliwo i jest przyczyną próchnicy zębów, chorób przyzębia i stanów zapalnych.
- Palenie papierosów – negatywny wpływ toksycznych substancji zawartych w papierosach, powodujących przebarwienia, osad nazębny, skłonność do odsłaniania szyjek zębowych, zwiększona skłonność do krwawiących dziąseł, owrzodzeń, nowotworów.
- Niektóre pokarmy i płyny zawierające barwniki naturalne lub sztuczne np. jagody, wiśnie, czerwone winogrona, jeżyny, maliny, czerwone wino, coca – cola, kawa, herbata.
- Leki: np. antybiotyki z grupy tetracyklin, powodują czarne zabarwienie zębów zwłaszcza u dzieci, żelazo przyjmowane w formie płynnej, przeciwalergiczne, antydepresyjne, stosowane w chemioterapii.
- Nadmiar fluoru powodujący chorobę zwaną fluorozą.
- Choroby ogólnoustrojowe np. tarczycy, porfiria wrodzona, mukowiscydoza, zaburzenia hormonalne.
- Urazy i wady rozwojowe zębów.
- Leczenie kanałowe.
Ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty?
Zależnie od miejscowości i stosowanej metody cena może się różnić.
- Wybielanie nakładowe, w granicach 600 – 1000 zł, wliczony jest koszt wykonania wycisków, sylikonowych nakładek i żelu wybielającego.
- Wybielanie laserowe jednego zęba kosztuje ok.150 zł, obu łuków zależnie od metody.
- metoda Beyond – ok. 800 – 1500 zł
- metoda Prevdent – ok.1000 – 2000 zł
- metoda Zoom – ok. 1000 – 1300 zł
- z użyciem lampy LED ok.170 – 500 zł
- licówka porcelanowa ok. 700 – 2000 za jeden ząb.
Domowe wybielanie zębów
- przygotowane przez stomatologa nakładki z żelem wybielającym do używania w domu. W czasie zabiegu może wystąpić nadwrażliwość zębów, problem mija po zakończeniu kuracji. Efekt widoczny już po tygodniu regularnego stosowania. Konieczność stosowania białej diety w czasie i po zabiegu przez okres 2 tygodni.
- paski z żelem wybielającym dostępne w aptekach. Tani i skuteczny sposób, nie niszczy szkliwa. Ze względu na nietrwałość efektu, zabieg należy powtarzać co 2 – 3 miesiące. Kuracja trwa 7 dni.
- wybielające pasty do zębów o różnym stopniu ścieralności, w połączeniu z płynami do płukania zębów.
- węgiel aktywny, czyści i poleruje zęby, pochłania zanieczyszczenia.
- płukanie ust olejem kokosowym, widoczny efekt po kilku miesiącach codziennego stosowania.
- urządzenie wybielające z okrągłą główką i polerującą końcówką.
- bezprzewodowe urządzenie z żelem, nakładką oraz lampą emitującą niebieskie i czerwone światło.
Czym wybielić zęby, aby nie uszkodzić szkliwa?
W kwestii wybielania domowego i gabinetowego należy poradzić się stomatologa. Wszystkie zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym nie uszkodzą szkliwa.
- usunięcie płytki nazębnej, kamienia nazębnego.
- piaskowanie.
- polerowanie.
- metody nakładowe i laserowe.
- wszystkie metody domowe zgodnie z instrukcją użytkowania, oryginalne, z legalnych źródeł.
- olej kokosowy.
- węgiel aktywny
- polecone przez stomatologa pasty do zębów.
Wybór metody wybielania zależy od efektów, jaki chcemy osiągnąć oraz możliwości finansowych. Biały uśmiech jest w zasięgu ręki, każda kobieta może osiągnąć ten cel jeśli tylko chce.