Jak dbać o szyję i dekolt?

Każda z nas wie jak ważna dla skóry jest jej codzienna pielęgnacja. Oczyszczanie, odżywianie i nawilżanie to podstawa. O ile jednak zapewniamy to wszystko skórze naszej twarzy, to niestety często zapominamy o szyi i dekolcie. Błąd ten może prowadzić do szybszego powstawania zmarszczek w tym rejonie, a także pogorszenia kondycji skóry.

Sucha skóra na szyi i dekolcie – przyczyny

Skóra na szyi i dekolcie jest cieńsza i bardziej delikatna niż skóra twarzy, przez co jest bardziej narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia czy nadmierna ekspozycja na słońce. Może doprowadzić to do uszkodzenia bariery utrzymującej w skórze odpowiednią ilość wody. Jej niedobór natomiast prowadzi do wysuszenia, podrażnień, przebarwień oraz powstawania zmarszczek. Ponadto skóra szyi i dekoltu posiada mniej gruczołów łojowych i produkuje mniej sebum niż skóra twarzy. Dlatego ważne jest, aby zapewnić jej odpowiedni poziom nawilżenia.

Odmładzający masaż szyi i dekoltu

Oprócz codziennej pielęgnacji szyi i dekoltu, warto zapewnić im dodatkowe odżywienie za pomocą masażu. Wykonywany regularnie, raz lub dwa razy w tygodniu, pobudza i poprawia krążenie, dzięki czemu znikają wszelkie obrzęki a skóra staje się bardziej jędrna i sprężysta. Ponadto zyskuje dodatkowe nawilżenie i odżywienie dzięki składnikom zawartym w kosmetyku zastosowanym do wykonania masażu.

Masaż szyi i dekoltu może być wykonany przez specjalistę w salonie kosmetycznym, ale możemy go również wykonywać samodzielnie w domu. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalny olejek do masażu lub maskę do pielęgnacji skóry szyi i dekoltu. 

Sam masaż wykonujemy trzema palcami – wskazującym, środkowym i serdecznym. Po nałożeniu na dłonie odpowiedniej ilości kosmetyku masujemy skórę okrężnymi ruchami, zaczynając od dołu i kierujemy się w stronę głowy. Okrężne ruchy możemy zastąpić prostymi, przypominającymi głaskanie. 

Pielęgnacja szyi i dekoltu – najczęstsze błędy

Podstawowym, a zarazem największym błędem w pielęgnacji szyi i dekoltu jest jej brak. Niestety, często skupiając się głównie na twarzy, nie bierzemy pod uwagę skóry szyi i dekoltu. Jednak również w przypadku ich pielęgnacji, niejednokrotnie popełniamy błędy.

  • Zapominamy o oczyszczaniu – podobnie jak w przypadku naszej cery, oczyszczanie skóry szyi i dekoltu z zanieczyszczeń odgrywa równie ważną rolę. Zwłaszcza w trakcie wieczornej pielęgnacji, gdy po całym dniu na naszej skórze zdążyło nagromadzić się mnóstwo zanieczyszczeń. Dlatego oczyszczając skórę twarzy nie należy zapominać o szyi i dekolcie. 
  • Nie zapewniamy odpowiedniego nawilżenia – w związku z tym, że skóra szyi i dekoltu jest cienka i delikatna, potrzebuje większej porcji nawilżenia niż skóra twarzy. Może się okazać, że krem który jest odpowiedni dla naszej cery, będzie dla nich niewystarczający. Dlatego warto sięgnąć dodatkowo po olejek lub specjalny krem do pielęgnacji szyi i dekoltu.
  • Nie stosujemy ochrony przed UV – szkodliwe promienie UV mogą uszkodzić strukturę skóry i spowodować jej trwałe uszkodzenia. Niestety, o ochronie przeciw nim przypominamy sobie tylko w sezonie letnim. Jednak promienie UV docierają do nas przez cały rok, a wrażliwa skóra szyi i dekoltu jest szczególnie podatna na poparzenia słoneczne. Dlatego codziennie przed wyjściem z domu musimy zapewnić jej odpowiednia ochronę za pomocą kremu z filtrem.