Pielęgnacja włosów wymaga pewnej wiedzy. Jeśli chcemy dostarczyć kosmykom wszystkich potrzebnych składników, musimy na przemian używać różnych kosmetyków, które pozwolą nam osiągnąć określone efekty. Nie zawsze opis na etykiecie współgra z rzeczywistym zastosowaniem odżywki. Czasami potrzeba wprawy, aby odróżnić chwyt marketingowy od korzystnego składu kosmetyku. Jakie odżywki do włosów znajdziemy w sklepach i co decyduje o ich właściwościach? Kilka podstawowych informacji pozwoli dokonywać trafnych wyborów.
Odżywki do włosów – rodzaje i właściwości
Spis treści
Niezależnie od tego, co podaje producent na opakowaniu, odżywki można podzielić na trzy główne grupy.
Odżywki proteinowe uzupełniają ubytki w strukturze włosów, wbudowując aminokwasy i proteiny tam, gdzie brakuje włókien keratynowych. Znajdziemy w nich składniki takie jak Hydrolyzed Keratin, Hydrolyzed Wheat Protein i podobne, na stosunkowo niedalekiej pozycji w składzie.
Odżywki humektantowe mają za zadanie głęboko nawilżać włosy przy pomocy substancji wiążących wodę. Najpopularniejsze humektanty to: gliceryna, aloes, miód, kwas hialuronowy, d-pantenol, glikol propylenowy. Dobrze, jeśli taka odżywka zawiera również olejek roślinny, który pomoże zatrzymać nawilżenie wewnątrz włosa.
Odżywki emolientowe przede wszystkim chronią włosy przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, wygładzają je i ułatwiają rozczesywanie. Zatrzymują nawilżenie wewnątrz kosmyków, powlekając je substancjami takimi jak naturalne oleje czy silikony.
Oczywiście nie wszystkie kosmetyki można przypisać do jednej grupy. Zazwyczaj sklepowe odżywki zawierają proteiny, humektanty i emolienty w zmiennych proporcjach. Większy udział określonego składnika decyduje o właściwościach przypisanych odżywce. Na przykład produkty z dużą ilością silikonów mogą być reklamowane jako wygładzające lub „naprawiające lata zniszczeń”. W rzeczywistości ukrywają zniszczenia, powlekając włosy ochronnym filmem i przywracając im blask.
Czy profesjonalne odżywki do włosów są lepsze od tych sklepowych?
Profesjonalne kosmetyki do włosów mogą być warte swojej ceny. Często zawierają specjalnie opatentowane kompleksy nawilżające i regenerujące, dzięki którym efekt jest trwalszy niż w przypadku odżywek drogeryjnych. Profesjonalne maski do włosów są szczególnie pomocne, jeśli mamy włosy farbowane lub zniszczone rozjaśnianiem i stylizacją. Pomogą utrzymać intensywny kolor kosmyków i ochronić je przed dalszymi zniszczeniami. Jednak przeciętna osoba, której włosy są naturalne i stosunkowo zdrowe, może być równie zadowolona z kosmetyków drogeryjnych, jeśli odpowiednio dobierze ich skład do własnych potrzeb.
Domowe odżywki do włosów – jak zrobić własną odżywkę?
Oprócz gotowych produktów, możemy nakładać na włosy własnoręcznie zrobione mieszanki. W roli odżywki do włosów dobrze sprawdzi się na przykład jogurt naturalny z miodem, miód z oliwą z oliwek czy żółtko z olejem rycynowym. Ważne, aby podstawa odżywki nie zawierała grudek i posiadała odpowiednio gęstą konsystencję. Produkty wystarczy dokładnie wymieszać i nałożyć na włosy na około 10-20 minut, najlepiej przykrywając czepkiem. Proteinowe domowe maseczki będą zawierały jogurt, mleko, jaja czy żelatynę, humektantowe będą na bazie miodu, a emolientowe przygotujemy przy pomocy oleju kuchennego. Z proporcjami można eksperymentować. Dobrymi dodatkami będą np. drożdże piekarskie lub piwo.