Każda kobieta marzy o pięknej i promiennej skórze, zdrowych włosach i lśniących paznokciach. Są to główne wyznaczniki kobiecego piękna. Jeśli cokolwiek dzieje się z naszą skórą, albo widzimy wypadające włosy – od razu reagujemy, jednak czy robimy coś z białymi plamkami, które wyskakują nam na paznokciach? Można to zignorować, czy nasz organizm sygnalizuje, że dzieje się coś złego?
Co oznaczają białe plamki na paznokciach?
Spis treści
Białe plamy i wszelkie przebarwienia na paznokciach mogą sygnalizować wiele chorób i niedoborów. Sam objaw nazywa się leukonychia i dzieli się na trzy odmiany, które są zależne od przyczyny ich powstawania i różnych dodatkowych objawów. Często mówi się, że jak ktoś ma białe plamki to znaczy, że brakuje mu wapnia. Może to być prawda, ale czasem może to oznaczać anemię, infekcję, czy nawet nowotwór.
Białe przebarwienia na paznokciach – przyczyny powstawania
Leukonychia dzieli się na trzy rodzaje. Leukonychia prawdziwa, pseudoleukonychia oraz leukonychia pozorna. Ta pierwsza polega na tym, że białe plamy powstają w wyniku uszkodzeń łożyska paznokcia. Łożysko jest tkanką znajdującą się bezpośrednio pod paznokciem, która podtrzymuje i odżywia paznokieć. Plamy mogą być przyczyną niedożywienia łożyska i niedoboru soli mineralnych i innych składników odżywczych. Mówi się, że jest to spowodowane niedoborem wapnia, aczkolwiek ciężko to stwierdzić, gdyż przyczyną może być również jego nadmiar (czyli hiperkalcemia). Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ wiele osób myśląc, że ma niedobór zażywa suplementy wapnia i nie jest świadomy, że ma nadmiar, dlatego może sobie zrobić ogromną krzywdę. Leukonychia może towarzyszyć chorobom takim jak rumień, łuszczyca, nowotwór układu limfatycznego, niewydolność nerek, czy anemia sierpowata. Gdy zauważymy białe plamki na paznokciach dobrze byłoby zrobić sobie podstawowe badania krwi, aby sprawdzić, czy wszystko w porządku. Kolejnym rodzajem białych plamek jest pseudoleukonychia, która jest głównie spowodowana uszkodzeniami mechanicznymi. Nieumiejętnie wykonany zabieg kosmetyczny, czy manicure oraz niszczące działanie lakieru do paznokci, hybrydy i żelu są często przyczyną powstawania białych plamek. Zdarza się, że występują one również przy grzybicy i łuszczycy, dlatego aby się ich pozbyć należy pozbyć się pierwotnej choroby. Leukonychia pozorna powstaje na skutek uszkodzenia łożyska i innych tkanek znajdujących się pod paznokciem. Białe plamki powstają na skutek anemii, marskości wątroby, chorób nerek oraz przy nadmiernej potliwości.
Białe plamki na paznokciach – co jeść?
Leukonychia najczęściej występuje przez niedobory różnych składników odżywczych. Można to sprawdzić za pomocą wnikliwej analizy naszej diety, badań krwi oraz pierwiastkowej analizy włosa. Najczęściej brakuje nam wapnia, żelaza, potasu, magnezu, krzemu, cynku, witaminy A i B6 oraz białka. Możemy uzupełniać te braki suplementami witaminowymi, aczkolwiek należy zadbać również o pełnowartościowe i bogate w witaminy posiłki. Zdrowa dieta to podstawa. Jeżeli zadbamy o uzupełnienie wyżej wymienionych składników nasze paznokcie staną się twardsze, zdrowsze i odporne na uszkodzenia. Możemy wtedy pożegnać się z białymi plamkami na zawsze.