Wciąż golenie nóg maszynką jest jedną z najpopularniejszych metod pozbywania się z nich zbędnego owłosienia. Powstawać jednak mogą zacięcia i mało estetyczne krostki, które szpecą nawet najładniejsze nogi. Jak można im zapobiegać? Jak wygląda w praktyce ich leczenie? Czy można im jakoś zapobiegać?
Zapalenie mieszków włosowych na nogach – przyczyny
Spis treści
Krosty na nogach często są efektem wrastania włosków. Wynika to z faktu, że włosy są usuwane razem z cebulką i równane z powierzchnią skóry. Dodatkowo przy goleniu nóg maszynką wrastaniu włosków sprzyja noszenie za ciasnych ubrań oraz innego rodzaju naciski. Krosty te często stają się miejscowym stanem zapalnych. Dochodzi wówczas do zapalenia mieszków włosowych. To niewielkie zmiany skórne wypełnione ropą. Nie należy ich w żadnym wypadku rozdrapywać czy wyciskać. Jak przebiega ich leczenie i czy jest skomplikowane?
Zapalenie mieszków włosowych – leczenie
W przypadku powierzchownego zapalenia mieszków włosowych stosuje się leczenie miejscowe bądź ogólne. Jeśli zapalenie ma podłoże bakteryjne, konieczna jest antybiotykoterapia. Zaleca się najczęściej stosowanie antybiotyków na gronkowce. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy zastosować okład z antybiotykiem wysuszającym zmiany i dezynfekującym skórę. Po zakończonej kuracji warto zastosować odpowiednią profilaktykę. Skuteczne są kremy, żele czy balsamy zawierające w swoim składzie mocznik o właściwościach nawilżających. Szybko poprawia on całościowy stan skóry. Dodatkowo stosowane preparaty powinny zawierać różnego typu substancje łagodzące np. panthenol czy allantoinę.
W czasie leczenia zapalenia mieszków włosowych, ogromne znaczenie ma dbanie o higienę. Infekcja nie może bowiem przenieść się na inne części ciała. Zmian z ropą nie powinno się nigdy wyciskać czy ich rozdrapywać. Wówczas dochodzi do rozprzestrzenienia się zakażenia, a przy okazji część ropy dostaje się jeszcze głębiej, co tylko pogłębia infekcję. Eksperci zalecają noszenie luźnej odzieży (zwłaszcza, gdy zapalenie dotyczy nóg) i powstrzymywanie się przez jakiś czas od depilacji. Warto sięgnąć także po odpowiednie, delikatne kosmetyk dopasowane do typu posiadanej skóry.
Domowe sposoby na podrażnione mieszki włosowe
W przypadku leczenie domowego istotna jest przede wszystkim rezygnacja ze stosowania wszelkiego rodzaju preparatów, które natłuszczają skórę, a produkowane są ba bazie wazeliny. Dopuszczalne jest stosowanie jedynie kremów. Dodatkowo skórę należy oczyszczać 2-3 razy dziennie za pomocą spirytusu salicylowo-rezorcynowego.
Generalnie jednak lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto więc wybierać kosmetyki dopasowane do typu posiadanej skóry. Przy depilacji należy pamiętać ponadto o przecieraniu środkiem dezynfekującym maszynki do golenia czy depilatora. W tym celu wykorzystać można spirytus salicylowy czy zwykłą wodę utlenioną. Dobrym rozwiązaniem są także preparaty w sprayu z dichlorowodorkiem oktenidyny w składzie. Tego typu produkty można dostać bez recepty w niemal każdej aptece.