Pocenie się jest fizjologicznym procesem zachodzącym w organizmie, niezbędnym do prawidłowej termoregulacji. Dodatkowo pocenie się pomaga pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii oraz nawilża skórę. W przypadku, gdy pot wydzielany jest w ilości większej niż fizjologiczna, mówimy o problemie nadmiernego pocenia się – hiperhydrozie.
Dlaczego stopy i dłonie się pocą?
Spis treści
Ciało ludzkie wyposażone jest w około 3 miliony gruczołów potowych. Najwięcej ich znajduje się pod pachami i w pachwinach, jak również na spodniej stronie dłoni i podeszwach stóp. Ich zwiększona aktywność przy wyższej temperaturze otoczenia, podczas wysiłku fizycznego lub w sytuacjach stresowych jest całkowicie naturalna. Jednak nadmierne pocenie się dłoni i stóp można zaobserwować także u chorych na cukrzycę w stanach hipoglikemii, podczas infekcji (zarówno wirusowych jak i bakteryjnych), jak również przy zaburzeniach hormonalnych (na przykład podczas menopauzy) i schorzeniach endokrynologicznych i przy otyłości, a nawet nowotworach.
Nadmiernemu poceniu dłoni i stóp sprzyja także przyjmowanie niektórych leków, jak również dieta bogata w pikantne przyprawy i kofeinę. O ile potliwość w stresujących sytuacjach jest stanem naturalnym, warto zwrócić uwagę na współwystępowanie przyspieszenia akcji serca, suchości w ustach, drżenia dłoni i uczucie paniki – może to wskazywać na zaburzenia lękowe, co wymaga konsultacji z lekarzem.
Nadmierne pocenie się stóp i dłoni – krępujący problem
Pacjenci cierpiący na hiperhydrozę skarżą się najczęściej na problemy z normalnym funkcjonowaniem. W naszej kulturze zapach potu kojarzy się nieodmiennie z brudem i brakiem dbałości o higienę osobistą, dlatego osoby mające problemy z potliwością mierzą się z codziennym stresem i wstydem. Szczególnie dotyczy to dzieci i nastolatków w okresie pokwitania – zdarza się, że dziecko może odmówić uczęszczania do szkoły z obawy przed reakcjami rówieśników. Dlatego bardzo ważna jest właściwa diagnoza i sprawne podjęcie leczenia przyczyny dolegliwości.
Nadmierne pocenie – domowe sposoby na nadpotliwość stóp i dłoni
Na szczęście z nadmiernym poceniem można także walczyć we własnym zakresie. Bardzo pomocne bywa picie naparów ziołowych, jak również moczenie w nich dłoni i stóp. Ziołami tradycyjnie stosowanymi w nadpotliwości są: szałwia, skrzyp polny lub pokrzywa. Z kolei do kąpieli dłoni lub stóp warto dodać kilka kropli olejku eukaliptusowego lub z drzewa herbacianego, o silnym działaniu antybakteryjnym. Jeżeli nadmierne pocenie występuje w sytuacjach stresowych, dobrym pomysłem może być wdrożenie technik relaksacji lub psychoterapia, podczas której nauczymy się opanowywać stres. Pomocne mogą być także naturalne, dostępne bez recepty preparaty o działaniu wyciszającym i uspokajającym. W walce z nadpotliwością pomocna też będzie odpowiednia dieta, eliminująca ostre i bardzo aromatyczne przyprawy, takie jak pieprz, ostra papryka lub kmin rzymski, jak również kofeinę – nie tylko w kawie, ale również w napojach energetycznych, kakao czy herbacie.