Charakterystyka i pielęgnacja cery tłustej – jak o nią dbać?

Wydawałoby się, że świecące czoło i policzki to domena młodzieży w okresie dojrzewania. A jednak sporo osób po przekroczeniu 30 roku życia nadal zmaga się z przetłuszczającą się skórą na twarzy. Wpływ na taki stan rzeczy ma wiele czynników. Od genów, przez zaburzenia hormonalne, stres, aż do niewłaściwej pielęgnacji.

Cechy tłustej cery

Charakterystyczne dla tłustej cery jest błyszczenie się twarzy w strefie T (nos i czoło), choć w przypadku wyjątkowo przetłuszczającej się skóry cała twarz jest pokryta warstwą sebum. Taka skóra jest grubsza, ma ziemisty kolor i nierówną teksturę przez zaskórniki spowodowane zwiększoną produkcją łoju. Jest także dużo bardziej narażona na infekcje grzybicze i wypryski bakteryjne ze względu na wzmożoną pracę gruczołów łojowych. Brzmi jak koszmar, ale ma swoje plusy – posiadaczki tłustej cery dłużej cieszą się skórą wolną od zmarszczek, a ich skóra jest bardziej odporna na mróz. Aby ujarzmić ten rodzaj skóry, ważna jest odpowiednia dieta i pielęgnacja.

Oczyszczanie cery tłustej

Oczyszczanie cery tłustej jest nieco paradoksalne. Trzeba oczyszczać twarz i ją myć, ale kosmetykami niezawierającymi mydła. Trzeba ją nawilżać, ale lekkimi kosmetykami bez dużej ilości substancji natłuszczających. Jak to zrobić? Zachowanie równowagi jest trudne, ale na szczęście dziś oferta kosmetyków do oczyszczania i pielęgnacji tłustej cery jest bardzo bogata. Wybierając żel do mycia twarzy szukajcie tych z symbolem „oil free” co oznacza, że nie zawiera on silnie natłuszczających olejów jak olej kokosowy i ze słodkich migdałów. Dobrze sprawdzają się w przypadku cery suchej, ale u posiadaczek cery tłustej mogą przyczynić się do powstawania zaskórników i wyprysków. Warto zaopatrzyć się w tonik do twarzy z kwasami AHA lub BHA. Kwasy delikatnie złuszczają naskórek, co jest bardzo ważne przy przetłuszczającej się skórze, która ma skłonności do nadmiernego rogowacenia.

Jak dbać o cerę tłustą?

Należy pamiętać, że cera tłusta jest równocześnie cerą wrażliwą. Mogłoby się wydawać, że skoro skóra jest gruba, rogowacieje i się przetłuszcza, to „zniesie wszystko” i można stosować gruboziarniste peelingi, toniki na bazie alkoholu, a na koniec mocno wycierać twarz ręcznikiem. Nic bardziej mylnego! Mechaniczne podrażnianie skóry tylko spowoduje zwiększenie produkcji sebum. Jeżeli na twarzy są ropne stany zapalne, to taka agresywna pielęgnacja jeszcze bardziej pogorszy stan skóry i rozsieje bakterie po całej twarzy. Najlepiej sprawdzają się dermokosmetyki przeznaczone do cery tłustej, które delikatnie oczyszczają i nawilżają ją bez podrażniania. Tłusta cera potrzebuje nawilżenia, ponieważ bardzo często jest odwodniona i w tym przypadku również należy wybierać łagodne, lekkie kremy nawilżające dedykowane tłustej skórze. Trzeba też zadbać o swoją dietę – pić dużo wody, jeść owoce, warzywa, ryby i chude mięso. Powinno się odstawić słodycze i potrawy smażone w głębokim tłuszczu, ponieważ te przyczyniają się do wzmożonej aktywności gruczołów łojowych.