Łysienie plackowate to jedna z najczęściej występujących przyczyn utraty włosów u kobiet. Dochodzi do tego wskutek degradacji mieszków włosowych, które stają się coraz słabsze i zaczynają wypadać. Poza tym proces odrostu nowych włosów zostaje wydłużony. Schorzenie może powodować utratę włosów na głowie, a także brwi oraz rzęs. Jakie są jego przyczyny oraz na czym polega jego leczenie.
Na czym polega łysienie plackowate?
Spis treści
Łysienie plackowate rozpoczyna się na skórze głowy, ale mogą powodować wypadanie włosów w pozostałych miejscach na ciele. Nazwa wzięła się stąd, że włosy wypadają w skupiskach tworząc puste miejsca przypominające plamy. Pierwsze ognisko ma wielkość monety, a wraz z rozwojem schorzenia pojawiają się nowe, pojedyncze lub mnogie plackowate plamy. Puste miejsca mają średnicę 5–10 cm. Łysienie plackowate charakteryzuje się tym, że miejsca pozbawione włosów występują tylko na ograniczonej przestrzeni skóry głowy, a bardzo rzadko na całej powierzchni. U kobiet z tym schorzeniem występują włosy wykrzyknikowe, które mają większą średnicę na końcach niż u nasady.
Łysienie plackowate – przyczyny
Łysienie plackowate wywołuje stan zapalny, wskutek którego dochodzi do degradacji mieszków i utraty włosów. Naukowcy twierdzą, że choroba jest wynikiem zaburzeń autoimmunologicznych, wskutek których organizm atakuje mieszki włosowe, ponieważ uważa je za patogenne ciała obce, przez co prowadzi do ich degradacji. Autoagresji organizmu towarzyszą często inne choroby: atopowe zapalenie skóry, choroby tarczycy, bielactwo, zapalenie jelita grubego i stawów, toczeń rumieniowaty, a czasami cukrzyca typu 1. Inną przyczyną występowania łysienia plackowatego są geny. Dlatego często cierpią na nie kobiety, których matki lub babcie też zmagały się z utratą włosów. Choroba może mieć podłoże psychogenne, oznacza to, że włosy mogą wypadać wskutek silnego i przewlekłego stresu. Z ten typ łysienia może odpowiadać brak niektórych pierwiastków, np. cynku lub selenu. U niektórych kobiet występują też zaburzenia mikrokrążenia lub hormonalne, które osłabiają mieszki włosowe.
Łysienie plackowate – czy włosy odrosną?
Pomimo że łysienie plackowate wywołuje przewlekły stan zapalny, który osłabia mieszki włosowe, to w miejscach pozbawionych włosów nie występują jego objawy, np. zaczerwienienie lub złuszczenie. Niektóre kobiety skarżą się jedynie na lekki świąd skóry głowy. U większości kobiet włosy odrastają w okresie od 3 do 6 miesięcy. Jednak nie u wszystkich. W początkowej fazie wzrostu mają jasny kolor, a po 6 tygodniach odzyskują naturalną barwę. Jednak zdarzają się przypadki, że u kobiet, które doświadczyły łysienia plackowatego, włosy mają skłonność do ponownego wypadania.
Łysienie plackowate – dieta i leczenie
Łysienie plackowate może być leczone za pomocą różnych metod, które specjalista dobiera indywidualnie. Należą do nich:
- Minoksydyl – płyn do wcierania w skórę głowy 2 razy dziennie, aby pobudzić odrost włosów. U niektórych kobiet występują jednak reakcje skórne.
- Krioterapia – powoduje chwilowe zmniejszenie temperatury tkanki skórnej w celu zwiększenie ukrwienia. Jednak terapia musi być stosowana ostrożnie, aby nie uszkodzić mieszków włosowych niską temperaturą.
- Immunoterapia miejscowa – polega na wywołaniu kontrolowanej nadwrażliwości kontaktowe z użyciem specjalnie przygotowanych alergenów. Jej celem jest reaktywacja procesów wzrostowych.
Kluczową rolę w leczeniu łysienia plackowatego pełni dieta. W jej składzie powinny znaleźć się: orzechy, migdały, pestki dyni lub słonecznika. Poza tym na talerzu powinny znaleźć się: rzodkiewka, kalarepa i seler. Produkty te zawierają duże stężenie: selenu, krzemu, cynku i miedzi. Pierwiastki te pełnią kluczową rolę w budowie włosów. Poza tym należy jeść ciemne pieczywa i makarony, które zawierają witaminy z grupy B odpowiedzialne za stan włosów.